DARMOWE
PROGRAMY
SZABLONY
STRON WWW
REGULAMIN
WYMIANY
DARMOWE
CZCIONKI
SERIALE
DO GIER
GŁÓWNE MENU
WEBMASTER
DODATKI GRACZA
GRAFFITI
INNE CIEKAWE
KURS HTML (LEKCJA 1)
HTML, co w skrócie oznacza Hyper Text Markup Language (czyli mniej-więcej język znaczników hipertekstowych) jest po prostu językiem do tworzenia stron internetowych, a także wszelkiego rodzaju prezentacji firm itd. Zastosowania HTMLa można by wymieniać jeszcze długo, jednak, co warto wspomnieć, został stworzony głównie do projektowania stron World Wide Web. Jak już wspomniałem nie wymaga praktycznie niczego, a w przeciwieństwie do PHP, można go testować bez dostępu do Internetu. Rozszerzenia akceptowane przez przeglądarki dokumentów HTML to *.html oraz *.htm. W zasadzie rozszerzenia dokumentów nic nie zmieniają, ale ja i tak preferuję to krótsze :). W języku HTML rozróżniamy tzw. tagi, czyli poszczególne elementy dokumentu stanowiące razem całość. Niektóre tagi trzeba zamykać, innych nie ;). Tagi mogą przeplatać się, ale uważajmy żeby później wyglądało to w miarę czytelnie i nie byłoby problemu z edytowaniem źródła dokumentu, czyli czystego HTMLa.

Przykład taga:


Większość tagów posiada parametry, które można do nich dopisać aby, w zależności od parametru, zmienić ich wygląd, dodać jakąś funkcję itp.

Przykład taga z parametrem:


Wielkość liter w samych tagach nie gra roli. Tag BODY możemy pisać zarówno z wielkich liter, jak i z małych - body. Ogólnie stosuje się zasadę, że tag piszemy z wielkich liter, a jego parametr z małych - jest to spowodowane zwiększeniem czytelności źródła, aczkolwiek nie jest to regułą i, jak już wspominałem, zależy tylko od Was. Bliżej taga BODY poznamy w późniejszych lekcjach. Zwracajcie uwagę na to, czy dany tag ma swoje zamknięcie, np.

czy też nie. W przeciwnym razie cała strona Wam się 'posypie'. Które tagi mają swoje zakończenie, a które ich nie posiadają dowiemy się w następnych lekcjach. Wszystkie dokumenty .html razem z rozszerzeniami piszemy małą literą! Jeśli tego nie będziemy robić , często serwer będzie interpretował opatrznie pliki - dla niego ważna jest przede wszystkim wielkość liter. Więc umówmy sie - wszystkie pliki zapisujemy małymi literami (np. index.htm). Teraz sprawa rozszerzeń... Już nawet proste edytory HTML zapisują wszystkie pliki z rozszerzeniem .htm lub .html. W przypadku jednak, gdy korzystamy z Notatnika domyślnie zapisywanym rozszerzeniem przy nazwie pliku będzie .txt. Co zrobić, żeby się go pozbyć? Sprawa jest bardzo prosta. Klikając Zapisz plik zapisujemy jako nazwa.htm.

Plik, który ma być interpretowany przez serwer jako strona startowa i zarazem pierwsza strona witryny nazywamy index.htm lub index.html. W przypadku innych nazw, dany serwer najprawdopodobniej wyświetli komunikat, że strona nie istnieje lub nie masz do niej dostępu. Dobrym nawykiem jest definiowanie końca i początka wartości elementu poprzez cudzysłowia - ". Znacznie ułatwi nam to sprawę, ale nie jest to konieczne - większość parametrów do prawidłowego funkcjonowania ich nie wymaga, choć dobrze, gdy są :), np.


Korzystając z plików np. z Internetu zmieńmy im nazwę, aby była krótsza i zawierała małe litery. Będzie nam o wiele prościej wstawić plik t1.gif, niż powiedzmy Tapeta_1479343.gif.

Pamiętajcie żeby zapisywać źródło w edytorze. Dopiero po tym możecie odświeżyć stronę i zobaczyć efekty waszej pracy.

[Powrót...]



_______________________________________________________________
Dodał: Machoni | Data: 26.05.2006 roku.
POORTAL.PRV.PL
Www.Poortal.Prv.Pl
INFORMACJE
Witam i zapraszam wszystkich odwiedzających nasz serwis do zarejestrowania się na naszym FORUM.

Znajdziesz tam odpowiedzi na pytania internautów, a może uda Ci się znaleść odpowiedź na Twoje pytanie..?
REKLAMA

Jeśli chcesz aby Twój button znalazł się poniżej pisz.

Tanie szablony dla stron www

POLECAM
STRONA
Ustaw jako startową

STATYSTYKI
Jesteś: osobą
Twoje IP:
Data:
Gości dziś:
Gości online:
Godzina:

SONDA
Sonda Oceń poortal...!!!
Super
Spoko
Wporządku
Dno

szablony
COPYRIGHT BY WWW.POORTAL.PRV.PL ALL RIGHTS RESERVED.